خانه / میگرن / میگرن چیست ، درباره بیماری میگرن
درباره میگرن چیست

میگرن چیست ، درباره بیماری میگرن

میگرن چیست ؟ سردرد، علائم اخطار دهنده، آئورا (میگرن) و حساسیت بیش از حد Interictal

سردرد میگرن:

به عنوان یکی از اختلالات سردرد اولیه طبقه بندی شده، و به عنوان حملات پیاپی با شدت متوسط یا شدید به مدت 4-72 ساعت تعریف شده. معمولا نوع درد یک جانبه، ضربان دار، همراه با تهوع و / یا ترس از نور و صدا، و شدیدتر شدن با فعالیت بدنی است. برای متخصص مغز و اعصاب عملی، تنها اقلیتی از بیماران مبتلا به میگرن به طور کامل متناسب با این تعریف طبقه بندی بین المللی اختلالات سردرد (ICHD) میباشند [1] (شکل 1). سردرد میگرن ثانویه (میگرن همراه با علائم) نادر است (شکل 2)، و ویژگی های مرتبط با آن معمولا علت زمینه ای اش را آشکار میسازند. علائم فیزیکی غیر طبیعی باید تحقیقات را تسریع بخشند.

با وجود نادر بودن میگرن ثانویه، این دسته باعث ایجاد اضطراب زیادی میشود: بسیاری از بیماران ما شدت سردرد را به عنوان یک نشانگر پاتولوژی گمراه کننده میشناسند. تشخیص “علائم” میگرن اولیه که باعث شرایط تداخل کننده میشود کار دشواری است- برای مثال، یک شخص مبتلا به میگرن که پیشرفت تب خوش خیم و سردرد میگرن اولیه با ترس از نور و صدا دارد ممکن است تحت بررسی مننژیت قرار بگیرد.

علائم اخطار دهنده، که به عنوان علائم غیر سردرد تا 2 روز قبل از وقوع میگرن تعریف میشوند، در 33-87٪ از بیماران رخ می دهد[2] و شامل خستگی، تغییر خلق، کاهش تمرکز، تغییر در عملکرد روده و مثانه و سفتی گردن میشود. یک مطالعه تجربی که در آن موارد ثبت شده را نمی توان به صورت گذشته نگر تغییر داد نشان داد که این علائم اخطاردهنده قبل، در طی و بعد از حملات میگرن رخ داده اند، نشان می دهد که اینها بخشی از فنوتیپ میگرن میباشند. [3]

آئورای بارز میگرن در ICHD به عنوان یک علائم برگشت پذیر مثبت و / یا احساس منفی ، و / یا بصری و / یا علائم عصبی موضعی گفتاری تعریف شده که معمولا به تدریج پیشرفت کرده، و به مدت 5 تا 60 دقیقه طول میکشد، [1] در حالی که میگرن همی پلژی به طور جداگانه تعریف میشود و ممکن است مدت زمان طولانی تری داشته باشد. [1،3] شروع تدریجی آنها به افتراق این علائم از تشنج و حوادث عروقی کمک می کند، و مدت زمان طولانی ترشان در تمایز آنها از تشنج کمک کننده است.

آئورای میگرن معمولا “غیر معمول” است. یک بررسی سیستمیک اخیر از مدت زمان معمول ائورای میگرن دریافت که در بخش قابل توجهی از بیماران میگرنی ائورای میگرن بیش از 1 ساعت به طول میانجامد (تا 60٪ در هاله آفازیک). [4] از نظر این نویسندگان اینکه برای این بیماران تشخیص احتمالی میگرن، و نه تشخیص قطعی، ارائه شود بیمورد است.

متخصصین مغز و اعصاب باید هزاران علائم و آئورای حسی، اتونوم، محرک، ادراکی و شناختی را که میگرن با آنها ممکن است رخ دهد مشخص نمایند (شکل 3). اینها اغلب علائم مثبت، گاهاً با افزایش حساسیت interictal، به ویژه بصری میباشند. در بیشتر افراد مبتلا به میگرن ترس از نور، ترس از صدا و یا ترس از بو پیشرفت میکند.

بیماران ما (و همکاران) ممکن است باور این امر برایشان سخت باشد که ائورا می تواند قبل از ، در طول، پس از سردرد، و یا حتی بدون سردرد هم رخ دهد؛ و بخش مهمی از مدیریت آن وابسته به اطمینان و آموزش است.

تحقیقات مکانیزم های بالقوه پاتوفیزیولوژیک را برای این مشخص کرده اند، و مطالعات تصویربرداری تغییراتی را در مناطق ساقه مغز نشان داده که در میگرن شامل نوسان حسی میشود (upregulation). [5] مطالعات الکتروفیزیولوژیک افزایش دامنه واکنش های بصری فراخوانده را در میگرن نشان داده اند، و مطالعات کاربردی توانایی بالای بیماران میگرن را در کارهای تصویری سطح پایین، و افزایش حساسیت به برخی از محرک های بصری را نشان دادند. ممکن است متابولیسم گلوکز به طور قابل توجهی به صورت دو طرفه در مخ قشر خلفی و در مخچه، در طول دوره بدون سردرد، در افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با گروه شاهد بالاتر باشد. [6] آئورای میگرنی معمولا بصری و دهلیزی است، اما می تواند بویایی، چشایی یا شنوایی هم باشد. آنها عمدتا ابتدایی یا بدون شکل بوده و در موقعیتهای مختلف متغییر میباشند و با دستورالعمل های آناتومیک مطابقت ندارند، که طبق این دستورالعملها لزوما در مقابل سردرد قرار نمیگیرند. به غیر از اهمیت آنها به عنوان یک مشکل عمده برای بیمار، آنها موارد زیادی را در مورد میگرن به ما بازگو میکنند- و در برابر این ایده که میگرن صرفا یک اختلال عروقی است قرار میگیرند.

همچنین ببینید

درمان میگرن - انواع میگرن

انواع سردرد میگرن و درمان

میگرن و درمان ، انواع آن می پردازیم انواع میگرن شامل موارد زیر است: سندرمهای ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *