خانه / میگرن / سردرد میگرن | سردرد و درد صورت ، انواع سردرد – درمان سردرد میگرن
سردرد شدید - سردرد میگرنی - سردرد میگرن - درمان سردرد میگرنی - میگرن مزمن - میگرن حاد

سردرد میگرن | سردرد و درد صورت ، انواع سردرد – درمان سردرد میگرن

سردرد میگرن | سردرد و درد صورت

سندرم سردرد اولیه

سردرد تنشی

سردرد تنشی باعث درد خفیف تا متوسط میشود که به طور معمول دو طرفه و غیرضربانی است. ویژگی های وابسته معمولا وجود ندارد، اما ممکن است سردرد با فعالیت بدنی بهبود یابد. شایعترین عامل آن استرس است. [2] افسردگی و اضطراب نیز در سردرد تنشی و خوشه ای نقش دارند. [17، 18]

نشان داده شده است که آموزش آرام سازی، مدیریت استرس، و مشاوره سودمند خواهد بود. [19، 20] اگر سردرد مکررا رخ می دهد، داروهای ضد افسردگی ضروری است. حملات حاد را می توان با استفاده محدود از مسکن درمان نمود.

سردرد میگرن :

سردرد میگرن معمولا به عنوان یک سردرد ضرباندار و درد یک طرفه درنظر گرفته میشود، اگر چه تا 40٪ ممکن است نشانه های دو طرفه داشته باشد. [2] 3 برابر در زنان شایع تر است، و سابقه خانوادگی مثبت اغلب درمورد آن وجود دارد. [21]

میگرن کلاسیک در 25 درصد از بیماران با علائم مرتبط مانند تهوع، ائورا، و ترس از نور رخ می دهد.

علائم سردرد میگرن :

علائم میگرن همچنین می تواند با ویژگی های سردردهای تنشی، خوشه ای، و یا به اصطلاح سینوسی هم همپوشانی داشته باشد. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) عوامل درجه اول برای درمان حملات حاد می باشند. اگر اینها بی اثر باشند، پس از آن داروهای خاص مانند تریپتانها و دی هیدروگوتامینها استفاده می شوند. عوامل پیشگیرانه همچنین می توانند برای کسانی که تجربه میگرن مزمن دارند استفاده شوند، از جمله مسدود کننده های بتا، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، و ضد تشنج ها.

سردرد خوشه ای :

سردرد خوشه ای معمولا به عنوان سردردشدید گیجگاهی یکطرفه نشان داده میشود که از چند دقیقه تا چند ساعت در حملات گروهی طی یک دوره هفته ای و ماه رخ می دهد. [19] درد پری اوربیتال با آبریزش بینی یا اشک مرتبط رخ می دهد. سردرد های خوشه ای معمولا بیشتردر مردان در سن 30-40 سال رخ می دهند. درمان حاد آن اکسیژن در 7-12 L / دقیقه درطول 15 دقیقه است. عوامل قطع درد شامل سوماتریپتان زیر جلدی میشود. عوامل پیشگیرانه شامل کورتیکواستروئیدها و یا تیتر ارگوتامین می شود.

سردرد و درد صورت ثانویه :

سردردهای عروقی

سردرد و درد صورت می تواند نشانه یک اختلال عروق مغزی- نه بطور قطع- باشد از جمله، سکته و حمله ایسکمیک گذرا، خونریزی داخل مغزی، خونریزی زیر عنکبوتیه، ناهنجاری های شریانی، ترومبوز وریدی مغز، دیسکسیون شریان کاروتید و دیسکسیون شریان مهره، و سردرد اندآرترکتومی پس شریانی. [22]

آرتریت تمپورال یک واسکولیت مزمن عروق متوسط و بزرگ است. سردرد علامت نشاندهنده در 72٪ از بیماران است. [23] درد آن شدید، یک طرفه یا دوطرفه است، و با حساسیت شریان تمپورال در ارتباط است. دوبینی و لنگش فک می تواند رخ دهد. بیوپسی شریان تمپورال برای تشخیص انجام شده است. درمان شامل کورتیکواستروییدهای خوراکی میشود.

درد حفره دهان و درد جمجمه و فک پایین

درد با منشا دندانی می تواند به بسیاری از مناطق سر و صورت اشاره داشته باشد. درد صورت با منشاء دندان اغلب توسط پوسیدگی ایجاد میشود که تا عفونت پالپ و یا آبسه آپیکال و یا بیماری های پریودنتال پیشرفت نموده. [24]

اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) می توانند باعث ایجاد درد صورت و سردرد شود. زنان مبتلا به اختلالات TMJ بیشتر از مردان بوده، و شروع آن در سن 30-50 سال است. TMJ مفصل diarthrodial بین کندیل مندیبل و حفره مفصل استخوان تمپورال است. دیسک الیاف-غضروفی که به کپسول مفصلی متصل است اجازه می دهد تا کندیل حرکات چرخشی و انتقالی را انجام دهد.

3 دسته اصلی سندرم TMJ درد مزمن عضلات جونده، اختلالات داخلی و آرتروز مفصل (DJD)) میباشد. [24]

  • درد مزمن عضلات جونده شایع ترین حالت بوده و ماهیتی مشابه به فیبرومیالژیا دارد. درد یک طرفه، ملال آور، و بصورت موضعی در منطقه جلوی گوش است. درد با جویدن، خمیازه کشیدن، و یا تحریک نقاط محرک خاصی تشدید میشود که معمولا با گروه واضحی از عضلات واقع شده است. درمان شامل رژیم غذایی سبک، مسکن، کورتیکواستروئیدها، بلوک های بی حسی موضعی، کشش عضلانی، و درمان عوامل روانی میشود.
  • اختلالات داخلی معمولا از یک جابجایی قدامی دیسک تشکیل شده اند. درد ملال آور جلوی گوش با نرمی مفاصل و “صدای” قابل شنیدن و یا قابل لمس در حال حاضر درحال بررسی است. [24] درمان شامل یک رژیم غذایی سبک، لوازم ارتوتیک و درمان فیزیکی است. [25] روش مدیریت جراحی را می توان در موارد مقاوم به درمان استفاده نمود، اما این امر کمتر رایج است.
  • DJD اساسا آرتروز مفصل می شود و باید با یک رژیم غذایی سبک و NSAID ها درمان شود.

سایر موارد

مقوله های باقی مانده سردرد ثانویه عبارتند از سردرد نسبت داده ترومای سر و ترومای گردن، اختلالات غیر عروقی داخل جمجمه (به عنوان مثال، هیدروسفالی، تومور)، سوء مصرف و یا عدم مصرف دارو (به عنوان مثال، ترک کافئین)، عفونت (به عنوان مثال، مننژیت)، اختلالات هموستاز (به عنوان مثال، هیپوکسی ، فشار خون بالا)، اختلالات سازه جمجمه و صورت (به عنوان مثال، درد مداری، گوش درد، اختلالات گردن ستون فقرات)، و علل روانی.

 

همچنین ببینید

درمان میگرن - انواع میگرن

انواع سردرد میگرن و درمان

میگرن و درمان ، انواع آن می پردازیم انواع میگرن شامل موارد زیر است: سندرمهای ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *